Przegląd Stokerowski

W 1897 roku irlandzki pisarz Bram Stoker, pracujący wtedy w londyńskim Teatrze Lyceum, wydał powieść „Dracula”. Chyba nie zdawał sobie sprawy, że stworzył postać, która stała się prawdziwie nieśmiertelna. 127 lat później Fundacja Kultury Irlandzkiej zaprasza na przełomie listopada i grudnia na filmowy „Przegląd Stokerowski” ukazujący różne oblicza tej najczęściej portretowanej w filmie postaci literackiej. Na ekranie Kina Pałacowego obejrzeć będzie można pierwszą ekranizację powieści klasyk F.W. Murnau „Nosferatu, symfonia grozy”. Podziwiać hipnotyzującą kreację Christophera Lee i zatracić się w pięknie, klimatycznej choć niezbyt zgodnej z powieścią produkcji F.F. Coppoli z Garym Oldmanem w roli głównej.

Więcej informacji na stronie https://kinopalacowe.pl/wydarzenia/12173-przeglad-stokerowski/

 
 

Interaktywna mapa - Irish paths in Poland

Z przyjemnością prezentujemy nowy projekt zrealizowany przez Fundację Kultury Irlandzkiej przy wsparciu Emigrant Support Programme Ministerstwa Spraw Zagranicznych Irlandii. Interaktywna mapa prezentuje miejsca związane z szeroko pojętą kulturą, historią i językiem, a także innymi śladami irlandzkimi w naszym kraju. Mapa jest rozwojowa, zapraszamy wszystkich do kontaktu z nami i przesyłaniu propozycji do zamieszczenia w naszym nowym projekcie. Liczymy na Waszą współpracę i pojawianie się kolejnych miejsc związanych z Irlandią w Polsce.
*Nie umieszczamy informacji związanych z działalnością komercyjną.
 
 


Pierwsza wizyta nowego ambasadora Irlandii Patricka Haughey'a
w siedzibie FKI 12 grudnia 2022

nowy ambasador Irlandii w Polsce






Nagroda imienia Bernarda O'Connora dla Fundacji Kultury Irlandzkiej

Ambasador Irlandii w Polsce, Emer O'Connell przyznała tegoroczną nagrodę imienia Bernarda O'Connora Fundacji Kultury Irlandzkiej. Jesteśmy wzruszeni i ogromnie szczęśliwi. Nagroda przyznawana jest za promowanie kultury Irlandii w Polsce i podtrzymywanie kontaktów pomiędzy naszymi krajami. Odbierając nagrodę od Ambasador odbieramy ją w imieniu wszystkich ludzi oraz instytucji, którzy z nami od 18 lat współpracują. To wielkie wyróżnienie, za które bardzo dziękujemy, ale i mobilizacja do dalszej pracy, którą kochamy.
 
 


Irlandia w szkole

Nazwa projektu: Irlandia w szkole – autorski program edukacyjny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich oraz przedszkoli

Czas realizacji: 1 stycznia – 31 grudnia 2024

Miejsce realizacji: Polska

Współpraca: Konsulat Honorowy Irlandii w Poznaniu

Opis projektu: „Irlandia w szkole” jest sprecyzowaną i zebraną w kształt projektu kontynuacją edukacyjnych działań prowadzonych od 9 lat przez Fundację. Prelekcje, pokazy slajdów, konkursy plastyczne (w roku 2007 dla poznańskich przedszkoli) przybliżały przez ostatnie lata Irlandię uczniom szkół i przedszkoli, które zgłaszały się do Fundacji. Przygotowywaliśmy ogólne prezentacje na temat Irlandii, ale także skupione na muzyce, tańcu, bajkach (dla przedszkoli), a także historii współczesnej i polityce. W roku 2012 Fundacja dwukrotnie zorganizowała  spotkanie z Irlandią na dziecięcym oddziale onkologii jednego z poznańskich szpitali.

W ostatnich latach często gościliśmy w naszej siedzibie uczniów Klubów Europejskich działających w szkołach. Ponieważ nauczyciele zainteresowani są również przybliżeniem uczniom tematyki działania placówki dyplomatycznej stąd nasza propozycja współdziałania merytorycznego z Konsulatem Honorowym Irlandii w Poznaniu i włączenia  w projekcie dla zainteresowanych szkół również tej tematyki.

 „Irlandia w szkole” to projekt, który pozwoli na organizację spotkań dla młodzieży, ale także dostarczenie nauczycielom materiału do indywidualnego prowadzenia lekcji.

1. Szkoła zainteresowana wzięciem udziału w projekcie otrzyma:

– Płytę CD z multimedialnymi prezentacjami o Irlandii przygotowanymi w czterech wersjach: dla przedszkoli, uczniów szkół podstawnych, gimnazjalnych oraz średnich.

– Karty pracy dla nauczyciela kompatybilne z prezentacjami, które pozwolą na pogłębienie tematyki przedstawionej w prezentacjach. Zawierać one będą również przykładowe tematy do realizowania z uczniami w czasie lekcji historii, języka polskiego, WOS, języka angielskiego, geografii

– Karty pracy dla ucznia z pytaniami do prezentacji

2. Przedstawiciele Fundacji będą gotowi do poprowadzenie prezentacji dla zainteresowanych szkół (w ustalonym wspólnie terminie) w siedzibie Fundacji lub w szkołach.

3. Każda szkoła biorąca udział w projekcie otrzyma od Fundacji certyfikat udziału w projekcie.

4. Na stronach internetowych Fundacji (www.fki.home.plwww.tpi.poznan.pl) utworzone zostaną specjalne galerie, gdzie zainteresowane szkoły będą mogły zaprezentować relacje z organizowanych irlandzkich lekcji w formie zdjęć, prezentacji.

W razie zainteresowania udziałem w projekcie prosimy o przesłanie maila na adres fundacja@fki.home.pl, koordynatorem projektu jest wiceprezes Fundacji Justyna Mazurek-Schramm. Po otrzymaniu maila prześlemy kartę udziału w projekcie z prośbą o jej wypełnienie. Odesłane na adres mailowy Fundacji karty zgłoszeniowe będą jednoznaczne z przystąpieniem do udziału w projekcie.

Do udziału w projekcie można się zgłaszać przez cały rok, projekt jest zawieszony na okres wakacji letnich.

W razie jakichkolwiek pytań pozostaję do dyspozycji

Z poważaniem

Justyna Mazurek-Schramm
Fundacja Kultury Irlandzkiej
ul. Fredry 7
61-701 Poznań
tel.kom. 510 067 325
jschramm@fki.home.pl
www.fki.home.pl