„Spokojny Człowiek” w Cong, Co.Mayo

 

Jednym z pierwszych filmów, które w dużym stopniu spopularyzowały Irlandię na świecie w XX wieku jest film w reżyserii Johna Forda „ The Quite Man” (1951) z Johnem Waynem w roli głównej. To właśnie tutaj – w Cong w hrabstwie Mayo były kręcone zdjęcia, a na potrzeby filmu wybudowano dom, który obecnie jest lokalnym muzeum.

Jednak Cong, pomimo, że słynęło na cały świat dzięki filmowi, oferuje znacznie więcej atrakcji. Obecna osada powstawała dookoła opactwa augustianów, którzy posiadali tutaj wspaniały klasztor. Jego ruiny można oglądać do dziś. Został on ufundowany przez jednego z najpotężniejszych królów Irlandii Turlogha O’Connora w 1120 r. Wcześniej na tym terenie miał swoją samotnie a później i klasztor Św. Feichinan. Dzisiaj zwiedzać można ruiny, które urzekają swoim pięknem, ładnymi rzeźbionymi kolumienkami w krużgankach, zaskakującymi ozdobami, jak choćby głowa biskupa nad kamiennymi drzwiami czy malutkim domkiem rybackim nad rzeczką, gdzie mnisi łapali ryby dla współbraci, gdzie i dzisiaj mieszkańcy przychodzą z wędkami. Spacerując po terenie klasztoru można się wyciszyć i przenieść w jakiś odległy świat, a przede wszystkim zrozumieć co oznacza „Spokojny Człowiek” może nie ten filmowy, ale prawdziwy.

Z Cong pochodzi jeden z najpiękniejszych zabytków średniowiecznej sztuki sakralnej. Słynny Krzyż z Cong, relikwiarz, w którym podobno znajduje się fragment Krzyża Pańskiego, obecnie eksponowany przez Muzeum Narodowe w Dublinie. Złoty relikwiarz zdobiony kamieniami szlachetnymi uznawany jest za arcydzieło sztuki ówczesnych czasów. W centrum miasteczka przy głównej ulicy znajdują się pozostałości tzw. krzyża targowego (Market Cross), który tradycyjnie wyznaczał główne miejsce w osadzie gdzie odbywały się między innymi targi.

Dla osób z bardziej zasobnym portfelem wielką atrakcją będzie zatrzymanie się na nocleg w bardzo ekskluzywnym Ashford Hotel mieszczącym się w starym zamku, którego początki sięgają XIII w.(www.ashford.ie) . Bedąc w Cong warto także wybrać się na wycieczkę statkiem po jednym z większych irlandzkich jezior Loch Corrib organizowanych przez Corrib Cruises (www.corribcruises.com)