CLONAKILTY TO PERŁA ZACHODNIEGO CORK

 

Clonakilty to urokliwe miasteczko związane przede wszystkim z Michaelem Collinsem, uczył się tu i mieszkał u swojej siostry, to tutaj znajduje się także odsłonięty w rocznicę śmierci Collinsa, 22.08.2002 roku, przez aktora Liama Nelsona jego pomnik.

Całe miasteczko przesiąknięte jest pamięcią o dawnych czasach i walce z brytyjskim najeźdźcą. Przy Main Street znajduje się charakterystyczny pomnik powstańca z 1798 roku, jednego z wielu w Irlandii nieudanych zrywów narodowych. W kościele przy Main Street, ciekawostka są rzeźby w ołtarzu, których autorem był ojciec Patricka Pearse’a głównodowodzącego Powstania Wielkanocnego z 1916 roku. Kościół zachwyca dodatkowo wspaniałymi witrażami i mozaikami. Jednak to ducha Michaela Collinsa czuje się w tym urokliwym miasteczku najsilniej. Chodził tu do szkoły i mieszkał wraz z siostra i jej mężem, na ścianie charakterystycznego niebieskiego domu na placu niedaleko pomnika znajduje się tablica upamiętniająca ten fakt. To właśnie nauczyciel Denis Lyons, członek Irlandzkiego Bractwa Republikańskiego (IRB) był pierwszym patriota irlandzkim, który zaczął wpływać na młodego Collinsa, drugim był kowal James Santry. Na ścianie szkoły (tuż przy kościele) znajdują się tablice pamiątkowe poświęcone zarówno Collinsowi jak i innym uczniom którzy stali się bohaterami o wolność Irlandii. W 2002 odtwórca postaci Collinsa w filmie Neila Jordana aktor Liam Neeson odsłonił pomnik Collinsa znajdujący się niedaleko kościoła. Za wzór do pomnika posłużyło zdjęcie przemawiającego przed O’Donovan’s Hotel Collinsa.

O’Donovan’s Hotel to miejsce znaczące dla historii Clonakilty, hotel jest w rękach jednej rodziny od pięciu pokoleń, to tutaj wielokrotnie zatrzymywał się Collins, przed tym hotelem przemawiał, hotel oferuje przytulne pokoje, restaurację serwującą rodzinne obiady, dwa bary: w jednym można oglądać najważniejsze wydarzenia sportowe, w drugim słuchać muzyki. Hotel jest połozy w centrum Clonakilty przy Pearse Street, www.odonovanshotel.com Warto wspomnieć, iż oprócz Collinsa bywali tutaj Charles Stewart Parnell oraz Guglielmo Marconi słynny twórca radioodbiornika, który gościł w hotelu w 1907 r. Wreszcie specjalni goście przebywali w 1943 r. Byli to amerykańscy lotnicy z bombowca, który rozbił się niedaleko miasteczka 7 kwietnia 1943 r. Dziesięciu lotników było ”internowanych” w hotelu przez 3 dni, które raczej były odpoczynkiem, lub jak sami lotnicy stwierdzili „karnawałem”. Z ciekawostek warto wspomnieć, iż miał miejsce wówczas pogrzeb na tyłach hotelu, z honorami wojskowymi małpki-maskotki załogi zwanej „Tojo”, która zdechła.

An Teach Beag znaczy po irlandzku mały dom, jest to niewielki kamienny domek przy Recorder’s Aley należy do hotelu O’Donovan’s (w zasadzie na jego tyłach), w czasie sezonu turystycznego (od lipca do sierpnia) można codziennie wziąć udział w niezapomnianej sesji tradycyjnej muzyki irlandzkiej (zaczynają się o 21:30) poza sezonem sesje odbywają się w piątki i soboty, znakomita płyta z nagranymi tutaj kawałkami tradycyjnej muzyki dostępna jest m.in. w hotelu. To prawdziwy rarytas!

Zwiedzając miasteczko warto wejść do West Cork Regional Museum (Regionalne Muzeum Zachodniego Cork, otwarte do czerwca do października) które znajduje się na końcu głównej ulicy Clonakilty biegnącej na zachód. Ekspozycja obejmuje przede wszystkim pamiątki związane z okresem wojny o niepodległości i osobą Michaela Collinsa.

Chcąc dokładniej poznać dzieje regionu, jak i głównego jej bohatera warto podjechać do Centrum Michaela Collinsa oraz Arigideen Heritage Park znajduje się niedaleko Clonakilty przy drodze nr R600 w kierunku na Timoleague. (www.michaelcollinscentre.com). Centrum nie tylko odkrywa szczegóły z życia Michaela Collinsa oraz ukazuje miejsca z nim związane (Clonakilty, Woodfield, Sam’s Cross, Beal na Blath) po wcześniejszym umówieniu spotkania można tę trasę przemierzyć razem z przewodnikiem właścicielem centrum – Timem Crowleyem. Centrum oferuje przygotowało dla zwiedzających ciekawą wystawę zdjęć i pamiątek związanych z Collinsem, a także odtworzona scenę zasadzki z Beal na Blath. Dla grup centrum przygotowało także spotkanie z życiem codziennym w dawnym Cork.

Natomiast coś dla dorosłych i dzieci to niewątpliwa atrakcja miasteczka – West Cork Model Railway Village, ręcznie wykonana makieta miasteczek Bandon, Kinsale Clonakilty z lat 40 XX wieku. Miasteczko i postacie zostały odtworzone w skali 1:24. makieta znajduje się przy Inchydoney Road, nad zatoką Clonakilty (otwarte cały rok z wyjątkiem tygodnia Bożego Narodzenia www.modelvillage.ie). Miasteczko zostało uroczyście otwarte w 1994 roku przez ówczesną prezydent Irlandii Mary Robinson. Odpoczynek można znaleźć w kawiarni urządzonej w wagonach kolejowych z widokiem na zatokę Clonakilty.

Lios-na-gCon to kamienny fort zwany Darrara, jeden z trzech w pobliżu samego miasteczka. Na terenie obejmującym Clonakilty i okolicy Towarzystwo Archeologiczne Cork doliczyło się aż 48 kamiennych fortów

W Clonakilty co roku odbywają się trzy ważne imprezy: sportowa, kulturalna i historyczna. Co roku w marcu Cork Motor Club organizuje na terenie zachodniego Cork rajd samochodowy ścigający wielu miłośników wyścigów samochodowych. Szczegóły można znaleźć na www.westcorkrally.com. We wrześniu Clonakilty gości najlepszych gitarzystów Zielonej Wyspy, a także zagranicznych gości w ramach Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego, www.clonguitarfest.com. W sierpniu, w okolicy rocznicy śmierci Michaela Collinsa odbywają się imprezy historyczne i kulturalne dedykowane Collinsowi i dziejom wojny o niepodległość, szczegóły co do daty i programu wydarzenia można uzyskać kontaktując się z arigideen@ireland.com.

Miasteczko to wspaniałe miejsce wypadowe do zwiedzania regionu Zachodniego Cork, na tyle małe, ze jest bardzo przyjazne, nigdzie się człowiek nie spieszy, a dotknięcie dawnych dziejów i to tych najważniejszych robi wrażenie.