Cahersiveen uznawane jest za stolicę półwyspu Iveragh a tym samym za główna miejscowość na Pierścieniu Kerry. Leży u stóp Beentee Mountain nad rzeką Fertha a zatoczka nad którą leży wychodzi na leżący niedaleko Valentia Harbour.
Jest to największa miejscowość na Ring of Kerry i jednocześnie największe centrum handlowe. W zasadzie jest to typowa wiejska osada, która rozlokowała się wzdłuż jedynej głównej drogi. W centrum miasteczka, w starej bibliotece po prawej strony drogi, przy pomniku żołnierzy IRA, znajduje się sezonowo działające centrum informacji turystycznej, które nie tylko pomorze w znalezieniu zakwaterowania, ale i doradzi co warto zobaczyć. Dużą atrakcją jest port jachtowy oraz możliwość wycieczek morskich i wędkowania na otwartym morzu. W Cahersiveen odbywa się festiwal muzyki celtyckiej, Cahersiveen Celtic Music Festiwal (www.celticmusicfestival.com), i ma miejsce w długi weekend przypadający przy okazji sierpniowego Bank Holiday. Inną atrakcją są zawody pływaków w Cuas Crom odbywające się w Boże Narodzenie. Tradycją sięgającą korzeniami dawnych czasów są lokalne jarmarki, na które zjeżdżają farmerzy z okolicy. Wtedy miasteczko tętni życiem i widać, iż jest to ważne wydarzenie. Jest tu również kilka ciekawych miejsc do zobaczenia.
Wjeżdżając do miasteczka od strony Kells, tuż za mostem po lewej stronie znajduje się miejsce gdzie urodził się Daniel O’Connell, zwane Carhan House. Obecnie na miejscu gdzie stał dom O’Connell znajduje się jego popiersie. Postać ta jest chyba jedną z najważniejszych w dziejach nowożytnej Irlandii. Nazywany jest „Ojcem Narodu” albo „Wyzwolicielem”. Był prawnikiem, katolikiem, poznał nędzę swoich rodaków w Kerry i postanowił walczyć o ich prawa na drodze legalnej działalności ustawodawczej. Żył na przełomie XVIII i XIX w. Kształcił się we Francji oraz Londynie, był prawnikiem, i kiedy zyskał już nieco rozgłosu zaczął działać na rzecz równouprawnienia katolików, którzy wówczas byli dyskryminowani. Został członkiem parlamentu i tam przeniósł swoje działania na rzecz równouprawnienia. Jego sukcesy i poprawa statusu prawnego katolików w Irlandii przyniosły mu ogromną popularność i uwielbienie ludu. Nazywano go wówczas „Niekoronowanym Królem Irlandii” (podobnie później Parnella). Jest to postać o tyle ważna, iż powszechnie przyjmuje się, iż dzięki niemu Irlandczycy natchnieni zostali kolejną silną dawką tożsamości narodowej.
Po przeciwnej stronie drogi stoi nowoczesna rzeźba przedstawiająca łódź Św.Brendana z mnichami, symbolizującą misje chrystianizacyjną. Ponoć Brendan, tak mówi jedna z wersji miał właśnie z tego rejonu wyruszyć w podróż za ocean, inni twierdzą, iż chodzi tu o przywiązanie do katolicyzmu mieszkańców regionu. Atrakcją miasteczka są „The Barracks” czyli koszary Royal Irish Constabulary, policji irlandzkiej z czasów okupacji brytyjskiej. Charakterystyczna biała bryła koszar przypomina raczej bawarski zameczek zupełnie nie pasujący do otoczenia. Został on zbudowany w 1875 r., wieść gminna niesie, iż ponoć był on zaprojektowany, aby stanąć w Indiach, a przez pomyłkę projekt zrealizowano w Irlandii. To może tłumaczyć jego wyjątkowy charakter budzący zdziwienie turystów. Koszary pełniły swoją funkcję do 1922 r. kiedy to zostały zniszczone przez siły Republikańskie w czasie wojny domowej, które w ten sposób chciały zapobiec aby wpadły w ręce wojsk Wolnego Państwa Irlandzkiego. W 1992 ukończono restaurację budowli i umieszczono w niej ekspozycję przedstawiającą dzieje regionu.
W miasteczku na uwagę zasługuje również monumentalna bryła kościoła przy Church St. w samym centrum przy głównej drodze, jednego z nielicznych lub nawet jedynego który jest pod wezwaniem świeckiej osoby, a mianowicie Daniela O’Connella! Kościół zaprojektował George C.Ashling w 1888 r. Budowę kościoła pobłogosławił papież Leon XIII. Na przylegającym cmentarzu znajduje się grób wielebnego Hugh O’Flaherty’ego szerzej znanego jako Pimpernel, którego unieśmiertelnił Gregory Peck w filmie „Purpura i Czerń” („The Scarlet and the Black”).
Spacerując po Cahersiveen warto zwrócić uwagę, iż pomiędzy dwoma domami przy West Main St., znajduje się Święte Źródło (Holy Well), które znane już było w średniowieczu, podobne miejsca odgrywały przez stulecia ważną rolę rytualną. Opactwo Świętego Krzyża (Abbey of the Holy Cross) znajduje się przy Old Market St., a na pobliskim cmentarzu spoczywają rodzice Daniela O’Connella. Spacerując po mieścinie i mając nieco więcej czasu warto udać się na jej krańce i w okolice. Na zachodnim krańcu miasteczka, około 1,5 km od jego centrum znajduje się Valentia Weather Observatory, będące jednym z najważniejszych obserwatoriów pogodowych zachodnich krańców Europy! To właśnie tutaj ustalane są bardzo istotne prognozy nie tylko dla Europy zachodniej, ale przede wszystkim dla marynarzy. Na północny zachód od miasteczka, po drugiej stronie zatoki warto odwiedzić leżący w odległości około 5 km kamienny fort Leacanabuaile. Jest to jeden z lepiej zachowanych przykładów kamiennych fortów w Irlandii., z murami grubymi na ponad 3 m., zrekonstruowanymi do wysokości 1,2 m. Przeprowadzone w latach 1939/40 wykopaliska odkryły przedmioty z brązu, kości i kamienia datowane na IX i X w. Na północny wschód od Cahersiveen na stokach góry Knocknadubar znajduje się kolejne ważne Święte Źródło i miejsce pielgrzymek zwane Ahacovra. Różnorodność oferowanych miejsc noclegowych , od kempingu, przez liczne B&B, a także możliwości żywieniowe stanowią , iż Cahersiveen jest jedną z ważniejszych miejscowości będących bazą turystyczną. Dodatkowo na tyle interesującą, iż można tu spędzić kilka dni odpoczywając jak i zwiedzając okolicę.