Wzgórza Burren kamienista pustynia.

 

Wzgórza Burren są leżą w północno-środkowej części hrabstwa Clark na zachodzie wyspy. Rozpościerają się między Ballyvaghan po Kilfenore i Corrofin.

Burren, (Boireann), oznacza kamienistą ziemie. Jest to doskonałe określenie tego co można tutaj zobaczyć! Pozbawiony drzew płaskowyż z łupku ilastego oraz wapienia obejmuje około 260 km kw. Krajobraz księżycowy to dobre porównanie. Roślinność jest niska, krzaczasta, jednak bardzo bogata, zwłaszcza mchy i porosty. Występująca w Burren roślinność jest niesamowita. Występują tutaj unikatowe rośliny zarówno pochodzące z Arktyki jak i w krajach śródziemnomorskich. Można tu zobaczyć wiele różnych paproci, skalnic, orchidei, geranium i innych, do dzisiaj dokładnie nie wiadomo skąd się tutaj wzięły, a większą zagadkę stanowi jak zdołały przetrwać w tutejszym klimacie.

Podczas najazdu Cromwella na Irlandię w XVII w., jego zaufany człowiek niejaki Ludlow miał podobno stwierdzić, że brakuje tutaj drzew, żeby człowieka powiesić, brakuje tutaj wody, żeby człowieka utopić, brakuje tutaj ziemi żeby człowieka pogrzebać. Rzeczywiście drzew i ziemi brakuje, natomiast woda jest choć ukryta! Drąży ona pod skałami korytarze i podziemne rzeki, stąd w Burren liczne są jaskinie. Zwiedzanie ich jest jednak niemożliwe. Jedną z największych atrakcji Burren jest udostępniona zwiedzającym jaskinia Aillwee (www.aillweecave.ie), gdzie odkryto prehistoryczne szczątki ludzkie.

Na płaskowyżu znajduje się wiele stanowisk prehistorycznych, takich jak dolmeny, grobowce klinowe, forty kamienne pochodzące z przed 2-3 tysięcy lat p.n.e. Trochę bardziej na południe od jaskini, znajdują się pozostałości kamiennego fortu pierścieniowego (tzw. ring fort) Cahermore, ze zrekonstruowanym wejściem. W połowie drogi R480 biegnącej przez Burren, kilkanaście metrów od drogi na kamienistym polu stoi najsłynniejszy dolmen w Irlandii, Poulnabrone. Jest to prehistoryczne miejsce pochówku. Badania archeologiczne przeprowadzono tutaj w 1986 roku, i odnaleziono w nim szczątki 33 osób, datowane na 3800 r. p.n.e. Około 1 km na południe od dolmenu znajduje się kolejny kamienny fort Caherconnell. Przy którym czynne jest centrum informacyjne (www.burrenforts.ie).

Wzgórza są znakomitym terenem do wędrówek pieszych. Bardzo znanym jest szlak zwany Burren Way. Wybierając się jednak w trasę należy pamiętać o dobrym przygotowaniu się do wędrówki, zaopatrzeniu się w odpowiednie obuwie, rzeczy na każdą pogodę oraz zapas wody i jedzenia. Konieczne jest również posiadanie dobrej mapy, najlepiej Ordnance Survey nr 51.