Perła hrabstwa Mayo – Westport

 

Westport to urokliwe miasteczko, przytulne i kameralne na swój sposób. Mało kto zdaje sobie sprawę, że jego dzieje nie są wcale takie odległe w czasie.

Mieszkańców Westport jest około 5 tysięcy, a samo miasteczko jest jednym z nielicznych przykładów regularnej zabudowy z XVIII wieku, której autorem jest James Watt. Pierwotna oś miasta ułożona została wzdłuż przepływającej przez Westport rzeczki Carrowbeg, która w dawnych czasach nie tylko dostarczała ryb ale i była traktem spławnym.

westport

Zanim powstało miasteczko najpierw był John Browne.

Otóż, John Browne przybył w 1580 r. z Anglii w ramach kolonizacji Irlandii i stał się protoplastą rodu. Jego potomkowie, a dokładniej John Browne III zbudował w hrabstwie Mayo swoją rezydencję nazywaną Westport House. Miejsce wybrał nieprzypadkowo, zbudował swe domostwo ponoć na miejscu dawnej fortecy znanej piracki Grace O’Malley, która pierwotnie nazywana była Cathair-na-Mat czyli Kamienna Twierdza Wołów. Rezydencja była wówczas położona nad Zatoka Clew, a przypływy podchodziły niemalże pod samo domostwo.

W XVII wieku w czasie walk o tron angielski, jak i władzę w Irlandii pomiędzy Jakubem II Stuartem a Wilhelmem Orańskim, Browne’owie poparli katolickiego króla Jakuba II. Ten jednak walkę o władze przegrał, a klęska króla i jego ucieczka z Irlandii na kontynent, stała się również klęską Browne’ów. Majątek został zrujnowany, częściowo odebrany, a częściowo poszedł na spłatę kar nałożonych przez zwycięzców. Sam John Browne zniknął nie chcąc dać głowy, lub pójść do więzienia za długi.

Wnuk Johna, również John Browne spędził swoją młodość w Anglii, kiedy to jego rodzina zniknęła na wszelki wypadek z Irlandii. Kształcił się w Oksfordzie. W 1729 r. wrócił do Westport i upomniał się o rodzinna rezydencję i ziemie jej przypisane. Jego działania zakończyły się sukcesem, w 1732 r. przebudował Westport House, nadając tej rezydencji jej obecny kształt. Autorem tego dzieła był niemiecki architekt Richard Cassels. Browne’owie stali się również inicjatorami stworzenia osady w sąsiedztwie majątku Westport House, najpierw wsi a wkrótce miasteczka. Ich wkład w stworzenie nowej miejscowości nie uszedł uwadze władz Korony i nadany został rodowi tytuł Earla , a po 1798 r. przypisano rodzinie tytuł Markiza Sligo, który to posiada ten ród do dzisiaj.

Obecnie rezydencja Westport House jest nadal w rękach Browne’ów, a obecnie panem na włościach jest Dennis Browne, 10 Markiz Sligo. Rezydencja jest udostępniana zwiedzającym w sezonie, warto ją zwiedzić i zobaczyć jak żyli i żyją nadal wielcy właściciele ziemscy.

Westport było również miejscem urodzenia jednego z ważniejszych bohaterów irlandzkiej walki o niepodległość, Johna MacBride’a. Był jednym z przywódców Powstania Wielkanocnego, pojmany przez Anglików został wraz z innymi przywódcami rozstrzelany w Dublinie i pochowany we wspólnym grobie na Arbour Hill. Popiersie MacBride’a znajduje się nad rzeką w centrum miasteczka. Żyjącą legendą, która pochodzi z Westport jest Matt Molloy, znakomity muzyk z zespołu The Chieftains, który posiada swój pub w centrum miasteczka, zdecydowanie godny polecenia!

Zwiedzając malownicze Westport warto zahaczyć o The Clew Bay Heritage Centre, gdzie w tym swoistym muzeum regionalnym szczegółowo można poznać dzieje regionu, w tym i burzliwe dzieje Zatoki Clew i dramatycznych pirackich wyczynów Grace O’Malley. Atrakcją jest również Westport Music Festiwal, który odbywa się w lipcu, trwa zwyczajowo 5 dni i przyciąga wielu gości, szczegółów dotyczących programu można szukać na www.westportmusicfestival.com.
Perła hrabstwa Mayo to dobre miejsce do poznania całego regionu w tym i wejścia na Górę Św. Patryka połozoną niedaleko.