MEL GIBSON, U2 I WELLINGTON
CZYLI JEDNYM SŁOWEM TRIM W HRABSTWIE MEATH

 

Trim to jedna z największych atrakcji średniowiecznej Irlandii. Nad miasteczkiem dominuje zamek, uchodzi za jeden z najpiękniejszych normańskich warowni. Samo miasteczko jest dawną stolicą hrabstwa Meath, straciło jednak swoja pozycję na rzecz mało atrakcyjnego Navan.

Z okolicy Trim pochodziła rodzina Księcia Wellington, który właściwie nazywał się Arthur Wellesley. Przeszedł do historii jako pogromca Napoleona pod Waterloo. Wdzięczni mieszkańcy wystawili mu kolumnę, którą do dzisiaj można podziwiać. Warto wspomnieć, iż sam Wellington raczej pogardzał Irlandią i jej mieszkańcami. Mawiał, iż jeśli ktoś urodził się w stajni nie oznacza to że jest koniem, miało się to odnosić do nazywania go Irlandczykiem do czego się nie poczuwał.

Urodziła się tutaj matka Padraica Pearse’a, przywódcy Powstania Wielkanocnego w 1916 r., w czasie Wojny o Niepodległośc miasteczko zostało spalone przez Brytyjczyków. Wśród współczesnych doniosłych wydarzeń warto wspomnieć o wizycieKsięcia Karola w Ogrodach Butterstream. W miejscowym ratuszu jeden ze swoich pierwszych koncertów dał zespół Thin Lizzy, występował tu także U2.

Miasteczko, a raczej zamek unieśmiertelniony został w filmie. Mel Gibson w 1994 r. kręcił wiele scen w zamku do swojego dzieła Braveheart.

Trim Castle jest największą atrakcją. Zamek jest największym zachowanym w Europie zamkiem normańskim, nazywany także zamkiem Króla Jana, który gościł w Trim w 1210 r.. Powstał w XII w. w efekcie najazdu anglo-normanów, fundatorem był Hugh de Lacy, normański rycerz, gościł tutaj Henry II, król Anglii w XV w. Królowa Elżbieta I planowała umieścić tutaj protestancki uniwersytet, ostatecznie zdecydowała się na Dublin, gdzie powstał Trinity College.

Zamek jest dużą mieszkalną wieżą o charakterze obronnym, z grubymi na ponad 3 metry murami na planie kwadratu z mniejszymi basztami wspierającymi główną z czterech stron (zachowały się trzy z czterech). Główne wejście znajduje się na pierwszej kondygnacji. Głowna wieża podzielona jest w środku na dwie części, główną salę oraz pokój, sypialnię. Forteca została otoczona murami obronnymi, w których wybudowana pięć bastionów w formie wieży, na dziedziniec prowadziła brama od strony zachodniej. Na południowym krańcu znajduje się późniejsza okrągła wieża będąca elementem barbakanu, całości walorów obronnych dopełnia fosa. Przechodząc z rąk do rąk zamek powoli podupadał, aż w XVII w. popadł w ruinę. Po drugiej stronie rzeki Boyne znajdują się pozostałości Sheep Gate, bramy, która jest jedynym elementem dawnych murów miejskich postawionych w XIV w. W pobliżu znajdują się ruiny kościoła augustiańskiego z XIV w., z których pozostała w zasadzie jedna ściana kościoła.

Trim jest małym spokojnym miasteczkiem znakomitym na weekendowy wypad i spotkanie z historią. Więcej informacji można znaleźć na www.trimtown.com