Na południowo zachodnim krańcu hrabstwa Donegal znajduje się wieś Glencolumbkille, tak przy okazji istnieje jej kilka pisowni. To tutaj działał jeden z ważniejszych świętych irlandzkich Kolumba. Na północ od wsi miał on swoją pustelnię. Corocznie, 9 czerwca odbywa się tutaj specjalna pielgrzymka licząca 5 km szlakiem świętego. Droga wiodąca od wsi poprzez pustelnię, cudowne źródło, aż do Glen Head wszędzie tam gdzie działał święty. W okolicy, jak i w samej wsi znajduje się wiele stojących kamieni z symboliką krzyża, które wcześniej były kamieniami kultowymi w czasach pogańskich. To widomy znak jak chrześcijaństwo pokonało pogańskie wierzenia na wyspie. Dzisiaj szlak Kolumby jest stosunkowo dobrze oznakowany.
Samo Glencolumbkille to wieś malowniczo położona w dolinie między ogromnymi połaciami torfowisk eksploatowanymi do dzisiaj. Sielski charakter wsi został ożywiony poprzez powstanie Skansenu Ludowego, ośrodka nauki języka irlandzkiego, który w sezonie tętni życiem oraz zapleczem dla rosnącego ruchu turystycznego.
Po II wojnie światowej wieś wyludniała się, w tym dramatycznym czasie przybył w 1951 r. do Gelncolumbkille katolicki ksiądz McDyer. Miał mawiać, iż jego największym wrogiem były indolencja, emigracja, cynizm i egoizm. W tamtym czasie na wsi pozostawali albo bardzo starzy, albo bardzo młodzi ludzie, reszta uciekała. Ksiądz rozpoczął soją kampanie na rzecz sprowadzenie do Donegalu dotacji rządowych dla biednych chłopów, jak i zainteresowania rządu tym miejscem. Ksiądz w swoim uporze okazał się nadzwyczaj skuteczny. Doprowadzona została bieżąca woda i elektryczność, zaczęły powstawać spółdzielnie rolnicze, rozwinęło się rybołówstwo. W ten sposób powoli sytuacja materialna ludności zaczęła się poprawiać i mniej ludzi wyjeżdżało.
Prekursor zmian, ksiądz McDyer zmarł w 1987 r. Tym co pozostawił po sobie jest Skansen McDyera (An Cláchán, tel. 074/9730017, www.glenfolkvillage.com, €3), w którym zgromadzono kilka charakterystycznych chałup, oraz różne wyposażenie wnętrz chłopskich. Ksiądz założył skansen chcąc uatrakcyjnić wieś w 1967 r. Warto tam wejść i zobaczyć jak kiedyś żyło się w Irlandii oraz poznać dzieje tego regionu.
Na północ od wsi znajduje się urokliwy przylądek Glen Head i Sturrall Head, w tym rejonie podobno czekał na statek, którym miał odpłynąć do Francji, Bonnie Prince Charles, pretendent do tronu Anglii, po przegranej w Szkocji bitwie pod Culloden.
Specyficzną atrakcją wsi, znana na całym świecie jest Oideas Gael (tel. 074/9730248, www.oideas-gael.com) to organizacja zajmująca się propagowaniem języka irlandzkiego, organizująca bardzo popularne letnie kursy, także muzyki i malarstwa, oraz archeologii i turystyki zajęcia przeprowadzane są w okolicy. Ośrodek, który znajduje się nieopodal skansenu oferuje nie tylko zajęcia specjalistyczne, ale dość bogatą księgarnię z wydawnictwami poświeconymi Irlandii i językowi irlandzkiemu.
Glencolubmkille jest to bardzo miłe miejsce na wypad na długi weekend, to nie tylko piękne krajobrazy, także, spokój leżące niedaleko ładne, piaszczyste plaże w spokojnych zatoczkach gdzie można się kąpać przy sprzyjającej pogodzie.