Bodhran

 
W starym klasztorze franciszkanów, przebudowanym przez Malachy’ego Kearnsa, znanego pomiędzy muzykami folkowymi jako Malachy Bodhran , powstają jedne z najstarszych irlandzkich produktów – Bodhrany (wymawia się boł-ran).
Są to jednostronne bębny o średnicy około 45 centymetrów, z membraną zrobioną z koźlej skóry wyprawionej tradycyjnymi metodami. Koźla skóra ma unikalne właściwości, jeżeli chodzi o rozciągliwość.
Nazwa bębna pochodzi od irlandzkiego słowa „Bodhar”, które oznacza osobę głuchą bądź nawiedzającą.

Bodhran wywodzi się od skórzanych tac, których używano do ściągania torfu i murawy z torfowisk. Według tradycji odstraszał on duchy, kiedy uderzało się w niego pałeczką zwaną tipperem bądź beaterem, z każdą chwilą przyśpieszając tempo. Dla zmiany barwy tonu dociskano skórę membrany z drugiej, wewnętrznej strony.

Malachy i jego żona Anna, artystka zajmująca się heraldyką, słyną jako świetni producenci Bodhranów. Większość profesjonalnych muzyków grających muzykę folkową używa naszych Bodhranów. Jesteśmy jedynymi pełnoetatowymi wytwórcami Bodhranów na świecie.

Skóra jest wyprawiana w gaszonym wapnie zmieszanym ze składnikami, które są ściśle strzeżoną tajemnicą każdego wytwórcy Bodhranów, a następnie moczona przez 7 do 10 dni w roztworze związków wapna i siarki, aby zmiękła. Roztwór usuwa też włosy i tkankę tłuszczową. Czasem skórę zakopuje się w nawozie. Po wyprawieniu rozciąga się ją pod ciśnieniem na okrągłej brzozowej ramie. Jest także przyklejana, co jest szczególnie ważne w przypadku wysyłania Bodhranów za granicę. Robi się to po to, aby nie popękała, kiedy wyschnie i skurczy się. Jeszcze świeża skóra jest rozpinana bardzo ściśle, aby mogła się dobrze rozciągnąć.

W rękach utalentowanego muzyka Bodhran może być subtelnym i ekscytującym instrumentem. Uderzając pałeczką na różne sposoby, z ręką jednocześnie dociskającą i poruszającą się w górę i w dół po wewnętrznej stronie membrany można uzyskać niesamowitą intensywność i barwę dźwięku. Inny ciekawy efekt daje uderzanie pałeczką, tipperem, w drewnianą ramę.

Prawdziwa koźla skóra jest żyjącym materiałem, rozciąga się lub kurczy reagując na zmiany temperatury. Jest pokryta siecią delikatnych żyłek, a z biegiem lat nabiera pięknego połysku.