Piwo

 

GUINNESS jest jednym z symboli Irlandii. W 1759 r. młody, 34 letni Arthur Guinness zdecydował się uruchomić swój browar w Dublinie. Kupił kawałek ziemi przy St. James’s Gate nad rzeką Liffey i tam założył mały browar. Ziemie wydzierżawił na 9000 lat (!) płacąc jedynie 45 funtów za akr. W osiem lat po uruchomieniu browaru w Dublinie był już znanym przedsiębiorcą i został szefem Korporacji Browarniczej.
W 1799 r. o świcie podjął fundamentalną decyzję. Zaprzestał produkcji normalnego piwa i skupił się na nowym produkcie: ciemnym płynie z białą, kremową pianką. W ten sposób powstał słynny Guinness. Pod koniec życia Arthur Guinness był najbardziej znanym właścicielem browaru w całej Irlandii.

Firmę rozwijał dalej Arthur Guinness II, który m.in. zaopatrywał w ów znakomity trunek armię angielską podczas wojen napoleońskich.

W drugiej połowie XIX w. po Wielkim Głodzie w Irlandii słynne ciemne piwo zaczyna być coraz bardziej rozpowszechnione na Wyspach. Pomaga temu zwłaszcza rozbudowa kolei. Guinness zaczyna być również produktem eksportowanym poza Wyspy.
Kiedy kierownictwo objął Benjamin Lee Guinness browar w Dublinie stał się największym na Wyspach, a jego właściciel, zakochany w Dublinie stał się znanym filantropem – przekazał m.in. 150 tys. funtów na remont Katedry Św. Patryka. Kolejni sukcesorzy (na przełomie XIX i XX w.), Arthur Edward i Edward Cecil byli właścicielami największego na świecie browaru – tak gwałtownie rosła produkcja znakomitego ciemnego trunku. Jednocześnie rodzina Guinness’ów stała się dobroczyńcami Dublina. Zakładali przytułki dla biednych, wspierali szkoły, w tym znany Trinity College, a także szpitale. Za czasów Ruperta Guinness, browar nadal się rozrastał, otwarty został wówczas pierwszy zagraniczny zakład produkcyjny w 1936 r. w Londynie.
Obecnie na czele kompanii stoi szóste pokolenie Guinness’ów Bejamin Guinness. A browar jest gigantem w swojej branży.

Pierwsza partia Guinnessa została wyeksportowana już w 1769 r., od tej pory regularne transporty docierały do Anglii a nastepnie dalej w świat.
Od 1913 r. Kompania posiada własne statki do przewozu piwa!
Obliczono, iż dzisiaj codziennie pije się 9 mln. kufli Guinness’a na całym świecie ! 40% produkcji jest eksportowane.
Obecnie Guinness posiada browary w sześciu miejscach na świecie: Londynie, Kamerunie, Nigerii, Jamajce, Ghanie i Malezji.

 BEAMISH jest wielkim konkurentem Guinnessa i istnieje od ponad 200 lat! Browar Beamisha powstał w Cork w 1792 r. a założycielami byli Richard Henrick Beamish i Arthur Frederick Sharman Crawford. Zaledwie w ciągu piętnastu lat istnienia produkcja znacznie się zwiększyła z 12 tys. Beczek do 100 tys. rocznie !!! W 1805 r. był to wówczas największy browar w Irlandii, a trzeci na wyspach.

W 1865 r. browar został całkowicie przebudowany, a od 1901 r. kompania stała się własnością państwową. Obecnie udziałowcami browaru jest partner kanadyjski oraz szkocki. Beamish, który jest znanym stoutem (czarne ciężkie piwo) obecny jest również jako Beamish ed w ponad 30 krajach swiata.
Od 1996 r. Browar Beamish jest powiązany z Miller Genuine Draft z USA, która to firma zainwestowała znaczne sumy w rozwój kompanii co owocuje niesłychanie szybkim wzrostem produkcji piwa Beamish