Michael Collins


W tym roku ukazało się polskie tłumaczenie biografii Michaela Collinsa autorstwa Tima Pata Coogana!
Fundacja Kultury Irlandzkiej przy współpracy z Państwowym Instytutem Wydawniczy w dniach 17-22 sierpnia organizuje na fundacyjnym profilu FB "Tydzień Michaela Collinsa".
Nie zabraknie ciekawostek historycznych, filmików, zdjęć i konkursów.
Zapraszamy! 

Seamus Heaney - życie i twórczość


Nasze wystawy nie próżnują i podróżują:) Serdecznie zapraszamy razem z Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie w Lublinie do odwiedzenia wystawy "Seamus Heaney - życie i twórczość", którą do 28 sierpnia możecie oglądać w Autorskiej Galerii Hol, polecamy i dziękujemy Bibliotece za gościnne przyjęcie wystawy. 

System rządów Irlandii. Rzecz o podziale władzy w systemie parlamentarno-gabinetowym

Praca stanowi przemyślany pod względem merytorycznym, ale i narracyjnym (wysoka kultura słowa) wkład w badania nad ustrojem politycznym Irlandii ze strony młodego wiekiem Autora. Poruszone w pracy zagadnienia udowadniają Jego oczytanie oraz umiejętność zarówno analitycznego, jak i syntetycznego myślenia. Stwarza to asumpt ku przekonaniu, że liczba osób poważnie zainteresowanych tym państwem zwiększyła się o zdeklarowanego w swych naukowych preferencjach badacza.


SHADOW WARRIORS


Placing Poland at the heart of Irishness


Moje Irlandzkie Korzenie

"Moje Irlandzkie Korzenie" to autorski projekt Fundacji Kultury Irlandzkiej.

Przygotowany został z myślą o małych Irlandczykach mieszkających w Polsce, dzieciach urodzonych w Irlandii i tych, których jedno lub oboje rodzice są Irlandczykami.
Jaki jest cel projektu? Przybliżenie dzieciom Irlandii w każdym z możliwych aspektów.
Strona internetowa projektu, podzielona jest na działy tematyczne. W każdym z działów znajdziecie ciekawe informacje o Irlandii: jej historii, geografii, kuchni, literaturze, muzyce czy też tańcu. Przygotowaliśmy też dla Was baśnie do poczytania na dobranoc, a w dziale zabawa specjalne kolorowanki. Przy okazji Dnia św. Patryka na stronie internetowej projektu pojawią się specjalne atrakcje. W okolicach Wielkanocy zamieścimy więcej informacji o setnej rocznicy Powstania Wielkanocnego, a w czerwcu o literackim święcie Bloomsday.
Mamy też przygotowane specjalne teczki projektowe, które z przyjemnością do Was prześlemy, a w marcu i czerwcu czekać będą na Was dodatkowe niespodzianki.
Fundacja Kultury Irlandzkiej chętnie poprowadzi lekcje o Irlandii w Waszej szkole lub przedszkolu. Oczywiście będziemy wtedy potrzebowali irlandzkich ekspertów do pomocy. Mamy nadzieję, że będziecie nimi po udziale w naszym projekcie "Moje Irlandzkie Korzenie"

Informacje o naszej irlandzkiej działalności znajdziecie na stronie Fundacji pod adresem www.fki.home.pl.

Piszcie do nas na adres: irishroots@irishroots.pl

Facebook: MojeIrlandzkieKorzenie

www.irishroots.pl

Zapraszamy do kontaktu!

Mecenas Fundacji Kultury Irlandzkiej

Z Seanem przez świat

seanTytuł projektu: „Z Seanem przez świat”

Czas realizacji: Styczeń-Grudzień 2020

Cel projektu: Zapoznanie dzieci z kulturą wybranych krajów i krain anglojęzycznych

Miejsce realizacji: Poznań i Wielkopolska

Opis projektu: Głównym bohaterem projektu jest owieczka o imieniu Sean. Z nią dzieci będą poznawały poszczególne kraje i krainy anglojęzyczne – Irlandię, Anglię, Szkocję, Walię, Kanadę, USA i Australię. Każda prezentacja multimedialna jest przygotowana w taki sposób by pokazać dzieciom najbardziej charakterystyczne elementy danego kraju zarówno w aspektach związanych z szeroko rozumianą kulturą jak i geografią, światem fauny i flory, kuchni itd.

Poszczególne zajęcia mogą być poszerzone o warsztaty plastyczne, zajęcia z tradycji związanych ze świętami np. Bożego Narodzenia, czy specjalne zajęcia na Dzień św. Patryka.

Realizacja: Każde zajęcia składają się z prezentacji multimedialnej uwzględniającej elementy wyróżniające dany kraj. Prezentacja jest przygotowana w taki sposób by jak najbardziej zainteresować przedszkolaków nie braknie więc w niej filmików prezentującymi muzykę, taniec czy sport.

Pomoce:

– Każde z dzieci otrzyma kolorowankę z głównym bohaterem zajęć czyli Seanem. Po każdym ze spotkań Sean będzie musiał zostać  tak pokolorowany by jego strój zawierał element charakterystyczny dla danego kraju, w ten sposób otrzymamy na koniec projektu galerię Seanów.

Prezentacje wchodzące w skład projektu:

1.  W zielonej Irlandii

2. W krainie chórów i dłuuuuuugich słów -Walia

3.  W krainie kiltów i dud – Szkocja

4. Herbatka u królowej – Anglia

5. Z kangurami w Australii

6. Na mustangach przez Stany Zjednoczone

7. Kanada – kraina wielkich jezior i klonu

Dla nauczycieli:

Przedszkola zgłaszające swój udział w projekcie będą mogły go realizować na dwa sposoby:

– poprzez indywidualne prowadzenie zajęć o wybranym kraju, krainie korzystając z prezentacji przygotowanej przez Fundację.

– po wcześniejszym umówieniu terminu, osoba koordynująca projekt z ramienia Fundacji może poprowadzić zajęcia w przedszkolu.

– zajęcia przygotowane są dla wszystkich grup wiekowych przedszkola od 3-6 lat

– udział przedszkola w projekcie jest bezpłatny, prowadzenie zajęć przez koordynatora projektu z ramienia Fundacji również jest bezpłatne

– przedszkole na zakończenie projektu otrzyma od Fundacji certyfikat udziału

Informacje końcowe:

– Projekt „Z Seanem przez Świat” jest autorskim projektem stworzonym przez Fundację Kultury Irlandzkiej objęty prawem autorskim.

– Wizerunek owieczki Sean, głównego bohatera projektu został zaprojektowany dla Fundacji Kultury Irlandzkiej specjalnie na potrzeby projektu, nie może być używany w oderwaniu od projektu.

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie

W razie jakichkolwiek pytań jestem do dyspozycji

Justyna Mazurek-Schramm
Fundacja Kultury Irlandzkiej
ul. Kramarska 1/7
61-765 Poznań
tel/fax 61 855 32 26
tel.kom. 510 067 325
jschramm@fki.home.pl
www.fki.home.pl

 

Irlandia w szkole

Nazwa projektu: Irlandia w szkole – autorski program edukacyjny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich oraz przedszkoli

Czas realizacji: 1 stycznia – 31 grudnia 2020

Miejsce realizacji: Polska

Współpraca: Konsulat Honorowy Irlandii w Poznaniu

Santander Bank S.A. jest głównym mecenasem Fundacji i sponsorem projektu „Irlandia w szkole”

Opis projektu: „Irlandia w szkole” jest sprecyzowaną i zebraną w kształt projektu kontynuacją edukacyjnych działań prowadzonych od 9 lat przez Fundację. Prelekcje, pokazy slajdów, konkursy plastyczne (w roku 2007 dla poznańskich przedszkoli) przybliżały przez ostatnie lata Irlandię uczniom szkół i przedszkoli, które zgłaszały się do Fundacji. Przygotowywaliśmy ogólne prezentacje na temat Irlandii, ale także skupione na muzyce, tańcu, bajkach (dla przedszkoli), a także historii współczesnej i polityce. W roku 2012 Fundacja dwukrotnie zorganizowała  spotkanie z Irlandią na dziecięcym oddziale onkologii jednego z poznańskich szpitali.

W ostatnich latach często gościliśmy w naszej siedzibie uczniów Klubów Europejskich działających w szkołach. Ponieważ nauczyciele zainteresowani są również przybliżeniem uczniom tematyki działania placówki dyplomatycznej stąd nasza propozycja współdziałania merytorycznego z Konsulatem Honorowym Irlandii w Poznaniu i włączenia  w projekcie dla zainteresowanych szkół również tej tematyki.

 „Irlandia w szkole” to projekt, który pozwoli na organizację spotkań dla młodzieży, ale także dostarczenie nauczycielom materiału do indywidualnego prowadzenia lekcji.

1. Szkoła zainteresowana wzięciem udziału w projekcie otrzyma:

– Płytę CD z multimedialnymi prezentacjami o Irlandii przygotowanymi w czterech wersjach: dla przedszkoli, uczniów szkół podstawnych, gimnazjalnych oraz średnich.

– Karty pracy dla nauczyciela kompatybilne z prezentacjami, które pozwolą na pogłębienie tematyki przedstawionej w prezentacjach. Zawierać one będą również przykładowe tematy do realizowania z uczniami w czasie lekcji historii, języka polskiego, WOS, języka angielskiego, geografii

– Karty pracy dla ucznia z pytaniami do prezentacji

2. Przedstawiciele Fundacji będą gotowi do poprowadzenie prezentacji dla zainteresowanych szkół (w ustalonym wspólnie terminie) w siedzibie Fundacji lub w szkołach.

3. Każda szkoła biorąca udział w projekcie otrzyma od Fundacji certyfikat udziału w projekcie.

4. Na stronach internetowych Fundacji (www.fki.home.plwww.tpi.poznan.pl) utworzone zostaną specjalne galerie, gdzie zainteresowane szkoły będą mogły zaprezentować relacje z organizowanych irlandzkich lekcji w formie zdjęć, prezentacji.

W razie zainteresowania udziałem w projekcie prosimy o przesłanie maila na adres fundacja@fki.home.pl, koordynatorem projektu jest wiceprezes Fundacji Justyna Mazurek-Schramm. Po otrzymaniu maila prześlemy kartę udziału w projekcie z prośbą o jej wypełnienie. Odesłane na adres mailowy Fundacji karty zgłoszeniowe będą jednoznaczne z przystąpieniem do udziału w projekcie.

Do udziału w projekcie można się zgłaszać przez cały rok, projekt jest zawieszony na okres wakacji letnich.

W razie jakichkolwiek pytań pozostaję do dyspozycji

Z poważaniem

Justyna Mazurek-Schramm
Fundacja Kultury Irlandzkiej
ul. Kramarska 1/7
61-765 Poznań
tel/fax 61 855 32 26
tel.kom. 510 067 325
jschramm@fki.home.pl
www.fki.home.pl