MATT TALBOT – Sługa Boży trzeźwego Dublina.

 

Nad rzeką Liffey, naprzeciwko Custom House po południowej stronie tuz przy moście Talbot Memorial Bridge znajduje się mały obelisk Matta Talbota.

Matt Talbot to postać raczej mało znana poza Irlandią, a myślę, że i nam, Polakom winna być bliska.

Mattew Talbot urodził się w Dublinie w 1856 roku. Nigdy nie zdobył wybitnego wykształcenia kończąc swa edukację na szczeblu podstawówki. Pracował ciężko w dublińskich dokach. Ciężka praca fizyczna, obcowanie z marynarzami, klimat irlandzki, wszystko to doprowadziło go szybko do alkoholizmu. Sięgnął dna. I tu następuje niesamowity zwrot w życiu Talbota. Doznaje łaski bożej, staje się nadzwyczaj pobożny, a poświęcenie się modlitwie, poszczenie i umartwianie się doprowadza go do rzucenia nałogu. Staje się prekursorem działalności anonimowych alkoholików w Irlandii i ruchu całkowitej abstynecji. Nie pije przez 40 lat, aż do śmierci!

Po śmierci w 1925 roku jest często pokazywany jako wzór dla uzależnionych. Kościół Katolicki ogłasza go Sługą Bożym , a w 1975 r błogosławionym. Dublinczycy uczcili pamięć Talbota skromnym obeliskiem przy City Quay a także mostem Talbot Memorial przy Custom House. Szczątki Talbota spoczęły w kościele Matki Boskiej z Lourdes przy Sean MacDermott Street w Dublinie. Mary Purcell napisała książkę „Matt Talbot and his times” opowiadającą o życiu, upadku i nawróceniu Matta Talbota.

Przechadzając się po Dublinie warto przystanąć przy nabrzeżu i obelisku Matta Talbota i westchnąć do niego, gdyby nie to miejsce, gdyby to gdzieś w Polsce jakże to podobna historia i ile mamy wspólnego z Irlandczykami….

Więcej o Mattcie Talbocie na www.matt-talbot.com i www.matttalbotretrets.org