Cmentarz Milltown

 

 Cmentarz Milltown w Zachodnim Belfaście będąc od 1870 roku głównie miejscem pochówku katolików zastał brutalnie wciągnięty w trwający 30 lat okres walki w Irlandii Północnej.
Płaski teren cmentarza daje nikłe schronienie republikanom i żołnierzom Irlandzkiej Armii Republikańskiej, ofiarom bombardowań Belfastu z 1941 i żołnierzom obu wojen światowych. Tak jak Glasnevin cmentarz Milltown posiada swoja kamienną wieżę. Niedaleko za murem wyrasta potężna wieża obserwacyjna wojsk brytyjskich, rzucając posępny cień na cmentarz.

 Turystów przybywających do Milltown interesują przede wszystkim groby głodówkarzy z H-Bloks, Bobby’ego Sandsa, Joe McDonnella, Kierana Doherty, nagrobki rozstrzelanych w 1988 roku przez SAS Danny’ego McConna, Seana Savage i Maireada Farrell. A przecież Milltown to nie tylko miejsce spoczynku żołnierzy IRA i jej odłamów są tu pochowani zwykli mieszkańcy Belfastu, członkowie irlandzkiego i brytyjskiego parlamentu, dziennikarze, rodziny.

Pomimo tego Milltown nie jest przepełnionym ciszą miejscem spoczynku jak Glasnevin. Milltown także odbija historię, ale historię dnia współczesnego, która nieomal toczy się na naszych oczach zmieniając nasz światopogląd na współczesny świat. Przywołuje przed oczy ulice Falls, graffiti na murach domów, wydobywa z ciszy odgłos krążących nad miastem helikopterów. Cmentarz Milltown żyje historią dnia współczesnego, czekając w napięciu. Przecież w kwaterze IRA nadal są wolne miejsca…

Justyna Mazurek

POLSKIE GROBY W ZACHODNIM BELFAŚCIE

Cmentarz Milltown w Zachodnim Belfaście bardziej kojarzy się z grobami republikanów związanych z IRA czy innymi organizacjami walczącymi z brytyjskim imperium, a znacznie mniej z polskimi grobami.

Na Milltown pochowanych jest 7 polskich żołnierzy, którzy zginęli w Irlandii w czasie drugiej wojny światowej. W małej sekcji grobów wojennych z II Wojny, na południowym krańcu cmentarza, niemalże przylegającym do autostrady, znajduje się kilka nagrobków charakterystycznych dla cmentarzy wojskowych Aliantów rozsianych po całej Europie. Kilka z nich to Polacy.

Część załogi bombowca z 304 Dywizjonu, którzy zginęli 20 grudnia 1943 rozbijając się we mgle na półwyspie Dingle w Kerry. Samolot wypełniał misję wyszukiwania i niszczenia niemieckich łodzi podwodnych na Atlantyku, wystartował z Walii. Pięciu członków załogi: st.szer. K.Lugowski (23 l.); kpl. W .Pietrzak (27 l.); plt. P.Kowalewicz (26 l.); plt. S.Czerniawski (27 l) i sierż. K.Adamowicz (32 l.) leży na Milltown, zostali odnalezieni przez irlandzkie wojsko i przekazani do najbliższego posterunku brytyjskiego w Irlandii Północnej.

Obok spoczywają także członkowie jednostki 6 AACU, kpl. Lewandowski (22 l.) poległy 30.04.1942 oraz kpl. J.A.Pudełko (23 l.) poległy 23.04.1942.

Warto aby Polonia z Irlandii Północnej, a zwłaszcza z Belfastu wzięła pod opiekę groby Rodaków, którzy leżą tak daleko od Polski.

Krzysztof Schramm