Cmentarz Glasnevin

 

Cmentarz Glasnevin w Dublinie jest największą nekropolią w Irlandii. Powstał w wyniku walki Daniella O’Connella o zrównanie polityczne i religijne katolickich mieszkańców Zielonej Wyspy.

Położony w dzielnicy Glasnevin, otoczony wysokim murem cmentarz jest miejscem spoczynku wielu irlandzkich patriotów. W cieniu kamiennej wieży, spoczywa między innymi Michael Collins, Eamon de Valera, Cathal Brugha i Konstancja Markiewicz.

    

Proste płyty nagrobne kryją przeciwników i zwolenników Traktatu z 1921 roku, ludzi stojących po przeciwnych stronach barykady w czasie wojny domowej, żołnierzy irlandzkich sił obronnych walczących w czasie drugiej wojny światowej oraz żołnierzy misji pokojowych ONZ.

Dalej już przy wysokim murze cmentarza i wokół okrągłej wieży znajduje się wiele nagrobków stanowiących prawdziwie dzieło sztuki. Kamienne anioły porośnięte bluszczem, przysłonięte cisami, wiktoriańskie grobowce pomiędzy prostymi celtyckimi krzyżami.

Cmentarz Glasnevin jest spokojnym ukrytym pomiędzy drzewami świadectwem tragicznej irlandzkiej historii. Historii, która pochłonęła wiele ludzkich istnień, była świadkiem wielu osobistych ludzkich tragedii, zniszczonych przyjaźni i wykrwawienia w wojnie domowej wolnego już narodu.

Cmentarz Glasnevin jest świadectwem historii Irlandii, która już przeminęła, została zapisana na kartach książek, kamiennych nagrobkach i celtyckich krzyżach.

Justyna Mazurek