BUNRATTY wspaniałe sąsiedztwo Limerick

 

 Jadąc drogą N18 między Limerick a Ennis, w pobliżu lotniska Shannon, w odległości około 12 km od Limerick znajduje się zamek i skansen Bunratty.
Zamek Bunratty jest jednym z lepiej zachowanych w Irlandii. Klasyczna mieszkalna wieża wspaniale oddaje warunki w jakich mieszkali jej dawni użytkownicy. Zgromadzone wyposażenie pokazuje jak wyglądały realia średniowiecznego życia, a organizowane w ciągu całego roku bankiety średniowieczne są wspaniałą okazją do poznania przeszłości przy znakomitym jedzeniu, muzyce średniowiecznej i tańcach tradycyjnych.
Miejsce to zasiedlili już wikingowie w 970 roku tworząc tutaj ośrodek handlowy będący wysunięta placówką głównej osady wikingów na tym terenie jakim był Limerick. Zamek w obecnej formie jest czwartą wersją budowli warownej na tym miejscu. Pierwszy został zbudowany przez Roberta de Muscegros, Normana, który około 1250 roku zbudował ziemno-drewnianą fortecę. Kamienny zamek zbudował Thomas de Clare, a o randze Bunratty świadczy w owym czasie fakt, iż posiadało aż tysiąc mieszkańców. W XIV wieku zamek i miasteczko uległy zniszczeniu w wyniku walk prowadzonych z angielskimi najeźdźcami. W XV wieku zamek odbudował Sioda MacNamara i jego obecny stan, datowany na 1425 rok pozostał w zasadzie niezmieniony. Pod koniec XIV wieku zamek przeszedł w ręce klanu O’Brien, którzy w wieku XVI uznali zwierzchnictwo królów angielskich.
W czasach pacyfikacji Irlandii przez Cromwella, ród O’Brienów został wypędzony z Bunratty i nigdy tu nie powrócił. Ostatnim rodem posiadającym Bunratty była rodzina Studdart, która ostatecznie opuściła zamek w 1804 roku i przeniosła się do wygodniejszej rezydencji Bunratty House obecnie znajdującej się na terenie skansenu. Zamczysko popadło w ruinę, z której zaczął się podnosić dzięki uporowi Lorda Gort. Renowację prowadzoną od lat zakończono pod koniec lat ’50 a zamek zwiedzającym udostępniono go w 1960 roku.
Zamek jest wspaniałym przykładem wieży mieszkalnej, typowej dla budownictwa normańskiego. Dolna kondygnacja, przyziemie, była wykorzystywane jako magazyny oraz stajnie, pierwsza kondygnacja z dominującą główną salą to pomieszczenie dla żołnierzy oraz ludzi zamkowych, obecnie to właśnie w nim urządzane są bankiety. Przylega do niego mały pokój dowódcy straży. Na drugiej kondygnacji znajduje się główna sala, zwana tronową lub wielką, to w niej przyjmowano oficjalnych gości, tutaj odbywały się uczty, tron i bogaty wytruj na ścianach miały podkreślać pozycję właściciela. Przylegająca do sali tronowej mała kuchnia daje wyobrażenie jak funkcjonował zamek podczas biesiad. Interesujące są wykorzystywane jako naczynia skorupy żółwi. Na trzecim poziomie znajdowały się osobiste pomieszczenia pana, sypialnia z pięknie rzeźbionym łożem, apartament prywatny z dębowymi zdobieniami i stołem pochodzącym ponoć z jednego z rozbitych hiszpańskich okrętów Wielkiej Armady. Dopełnieniem jest osobista kaplica. W zamku jest więcej pomieszczeń, w tym kaplica ogólna jak i pomieszczenie dla księdza. Zwieńczeniem zamku jest wyjście na blanki obronne, z których roztacza się ładna panorama na okoliczne równiny.

Skansen w Bunratty zawiera liczne przykłady typowego budownictwa irlandzkiego w większości z XIX wieku, zarówno wiejskiego jak i miejskiego. Dziewięć zagród, dwa młyny wodne, warsztat kowalski, kościół, ogród warzywny i kwiatowy, zrekonstruowana uliczka z miasteczka z pubem, szkołą, pocztą, domem lekarza, sklepem „ogólnoprzemysłowym”, drukarnią, hotelikiem i innymi sklepami stanowi niebywałą atrakcję nie tylko dla młodych zwiedzających. Wszystko dopełnione jest żywymi zwierzętami, a w poszczególnych miejscach pojawiają się zarówno pracujące gospodynie piekące np. chleb jak i nauczyciel, drukarz czy policjant. W 2001 roku otwarto Hazelbrook House, miejsce z którego pochodzili bracia Hughes, którzy wyprodukowali lody HB powszechnie znane na świecie. Można się tam dowiedzieć prawie wszystkiego o produkcji lodów.

Atrakcją dla koneserów spirytualiów będzie wizyta w leżącym niedaleko zamku zakładzie produkującym słynny miód z Bunratty Bunratty Mead, oraz oparty na recepturze tradycyjnego samogonu irlandzkiego Bunratty Poitin, www.bunrattymead.net,
W pobliżu skansenu i zamku znajduje się oblegany przez odwiedzających pub Durty Nelly’s, serwujący znakomite jedzenie, a w czwartki wieczorem irlandzką muzykę.

Jest to miejsce coraz częściej odwiedzane prze Polaków, jako, że Limerick i okolice przyciąga wielu krewnych mieszkających tu Polonusów. Jeśli nie wiesz gdzie zabrać rodzinę na wycieczkę to Bunratty jest znakomitym pomysłem, a udział w biesiadzie pozostawia niezatarte wrażenie!

Krzysztof Schramm