Waterville ukochane miejsce Charlie Chaplina

 
Ring of Kerry czyli Pierścień Kerry to jedna z największych atrakcji turystycznych Irlandii, ta licząca ponad 150 km trasa widokowa to nie tylko piękne krajobrazy, stada owiec i turystów, ale i ciekawe miejsca. Jednym z nich jest malowniczo położona miejscowość Waterville, mniej więcej w połowie trasy.

Malowniczo położone Waterville nad Zatoką Ballinaskelligs, leży przy głównej drodze tworzącej Ring of Kerry. W zasadzie miasteczko ułożyło się wzdłuż drogi gdzie przycupnęły ładne małe domki, dzisiaj w większości pensjonaty lub restauracje. Piaszczyste plaże, znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych oraz znane na świecie pola golfowe przyciągały i nadal przyciągają masę turystów w sezonie. Miasteczko w ostatnich latach bardzo się rozbudowuje. Atrakcyjność tego miejsca docenił pod koniec swojego życia Charlie Chaplin, który regularnie spędzał tutaj swoje wakacje. Jego pobyty upamiętnia pomnik przy głównej drodze w centralnej części miasteczka. Szukał tutaj odpoczynku i ucieczki od tłumów wielbicieli.

Walory znakomitych pól golfowych docenił Tiger Woods i Raymond Floyd. Tereny wokoło Waterville uchodzą za jedne z najlepszych w Irlandii jak i na świecie! Golfiści powinni zapoznać się z informacjami nawww.watervillegolf.com. Równolegle do głównej drogi biegnącej przez miasteczko, nad plażą wiedzie promenada, miejsce spotkań i tradycyjnych spacerów. Przy północnym jej krańcu, nieopodal parkingu znajduje się sezonowe centrum informacji turystycznej.

Na wschód o miasteczka położone jest piękne jezioro Lough Currane. Jego atrakcją jest Church Island, wyspa położona w północnej części jeziora, do której najlepiej dotrzeć zjeżdżając z głównej drogi w Tramons. Na wysepce znajdują się ruiny oratorium Św. Finana z VI w. z prymitywnym wejściem od strony północnej. Przy przystani na wyspie znajdują się pozostałości kościołka z XII w. w stylu irlandzko-romańskim również dedykowane Św. Finanowi, uwagę zwracają również interesujące płyty nagrobne na pobliskim cmentarzu. Przy południowym brzegu jeziora w pobliżu drogi wiodącej do Tooreens można zauważyć przy niskim stanie wody pozostałości zatopionego zamczyska, o którym niewiele wiadomo. Na zachodnim brzegu Lough Currane położony jest kamienny fort w kształcie podkowy otwartej na jezioro, zwany Beenbane, przy ścieżce prowadzącej do fortu po prawej stronie zauważyć można chatki w kształcie ula. Były to dawne eremy mnichów szukających tutaj zbliżenia do Boga. Wiele podobnych konstrukcji można znaleźć na zachodnim wybrzezu, jak choćby na sławnej wyspie Skellig Michael czy Półwyspie Single.

Wyjeżdżając z Waterville dalej na południe w kierunku Caherdaniel warto skręcić w pierwszą w prawo drogę wiodącą do Loher. Znajduje się tam kamienny fort z VIII lub IX w. Około 2 km za Waterville obok drogi znajduje się dolmen Baslicon, który według legendy jest grobem Fial, córki Milezjusza, prehistorycznego najeźdźcy. Główna droga łącząca Waterville i Caherdaniel wspina się na przełęcz Coomakista, leżącą na wysokości 215 m.n.p.m., warto się tutaj zatrzymać i podziwiać widoki, można się także na nią wybrać pieszo z Waterville. Przez miasteczko przebiega również szlak Kerry Way, który okrąża także Lough Currane. Jest to jedna z ciekawszych tras turystycznych, zdecydowanie można ją polecić wytrwałym wędrowcom.

W samym Waterville znaleźć można kilka dobrych restauracji serwujących owoce morza, zresztą z tych dań są znane. Jadąc na Ring of Kerry zdecydowanie warto zatrzymać się przynajmniej na lunch w Waterville, a jak ktoś chce poczuć nieco wolnego, wiejskiego życia to warto tu się zatrzymać na kilka dni. Może faktycznie Chaplin miał rację, że był to dla niego koniec świata, pełen spokoju i romantycznych pięknych zachodów słońca nad Atlantykiem.