OSTATNI KRÓL W IRLANDII CZYLI WYSPA TORY W DONEGAL

 

Długa i wąska wyspa, leży około 12 km od stałego lądu, mieszka na niej około 180 osób, trudniących się przede wszystkim rybołówstwem. Związanych z nią jest wiele legend. Mieszka na niej kilku lokalnych artystów, zajmujących się malowaniem w manierze prymitywistów. Ich prace zostały odkryte i zaczęły robić karierę w szerokim świecie, nie tylko w Irlandii.

Na wyspie są dwie wsie, West Town i East Town. Przystań, do której dobijają łodzie znajduje się w zachodniej wiosce (West Town), przy nabrzeżu znajduje się ciekawy krzyż w kształcie litery T, tzw. tau cross. Po lewej stronie, za współczesnym małym cmentarzem, przy zejściu z nabrzeża znajdują się pozostałości opactwa, założonego ponoć przez Św. Kolumbę, w tym niekompletna, ale całkiem okazała okrągła wieża, zarys świątyni i jej resztki. Na zachodnim krańcu wyspy znajduje się latarnia morska postawiona na początku XIX w., od 1990 r. jest całkowicie zautomatyzowana. Przy latarni znajduje się mały cmentarzyk, zwany „cmentarzem cudzoziemców”, pochowani są na nim angielscy marynarze z rozbitego w 1884 r. okrętu wojennego Wasp, w wyniku katastrofy 50 ludzi zginęło, częśc została pochowana na wyspie. Pomiędzy wsiami, idąc do East Town, w połowie drogi stoi po lewej stronie torpeda wkopana w ziemię, pamiątka z II wojny światowej, która wylądowała na jednej z plaż wyspy. Znajduje się ona w miejscu, gdzie w 1608 r. doszło do masakry zbuntowanych Irlandczyków prze wojska angielskie Sir Henry’ego Foillot. Wschodni kraniec wyspy obfituje w piękne klifowe wybrzeże. Wyspę można zwiedzić spacerem w 3 godziny. W sąsiedztwie nabrzeża znajduje się jedyny na wyspie hotel Óstan Thóraigh (Tory Island’s Hotel, 074/9135920, www.toryhotel.com)

Tradycja Tory, podobnie jak i innych wysp przybrzeżnych Irlandii było wybieranie lokalnego króla. Król wyspy Tory (Ri Thorai), autorytet, którego wszyscy szanowali i dawali temu wyraz poprzez wybór, był głowa społeczności. Tradycja ta zanikła, jedynym wyjątkiem jest właśnie Tory, na której do dzisiaj urzęduje król, jest nim Patsai Dan Mac Ruairi (Patsy Dan Rodgers).

Na wyspę pływa Tory Island Ferry (tel.074/9135061, 074/9531340, www.toryislandferry.com ) rejs trwa około 1 godz., €20.