Slieve League największe klify w Europie

 

Podróżowanie po hrabstwie Donegal to czysta przyjemność. Nie na darmo o Donegalu mówi się jako o jednym z najładniejszych zakątków Irlandii, gdzie ruch turystyczny nie zadeptał jeszcze tego co piękne i dzikie. A przynajmniej nie wszędzie!

Wiele jest miejsc wartych polecenia w Donegalu. Jeśli zwiedzając dotarłeś, drogi turysto do Killybegs, warto ruszyć nieco na zachód.

Około 20 km dalej na zachód od Killybegs, znajduje się wieś Carrick, w centrum wsi, w lewo odbija lokalna, wąska droga do Teelin, która dalej prowadzi do najwspanialszych w Irlandii, i chyba jednych z piękniejszych w Europie klifów Slieve League a tak naprawdę nazywanych Bunglass). Klify liczą około 600 m wysokości, są najwyższymi w Europie i stanowią monumentalny kompleks z pasem górskim Slieve League. Klify pozostają mniej znane aniżeli słynne Klify Moheru w hrabstwie Clark, stanowiące jedną z głównych i szeroko rekomendowanych atrakcji Irlandii. Dlaczego nie jest tak ze Slieve League? Otóż, na szczęście, przyroda się broni, dotarcie na klify jest bardzo utrudnione. Grupy autokarowe w praktyce nie mają takiej możliwości, a i turysta indywidualny nie ma lekkiego życia.

 

Do punktu widokowego na Carrigan Head prowadzi wąska droga, często na szerokość jednego samochodu, wymagająca miejscami dobrych umiejętności i mocnych nerwów kierowcy. W żadnym wypadku nie wjadą nią autobusy, również większe kampery mogą mieć trudności. Droga kończy się parkingiem, który jest jednocześnie punktem widokowym. Z wioski Teelin istnieje możliwość popłynięcia łodzią i podziwiania klifów z wody. Rejsy oferuje Nuala Star (Teelin Pier, pytać o Paddy’ego, tel. 074/9739365, kom. 0876284688, www.nualastarteelin.com. Do punktu widokowego na Carrigan Head prowadzi wąska droga, często na szerokość jednego samochodu, wymagająca miejscami dobrych umiejętności i mocnych nerwów kierowcy. W żadnym wypadku nie wjadą nią autobusy, również większe kampery mogą mieć trudności. Droga kończy się parkingiem, który jest jednocześnie punktem widokowym. Z wioski Teelin istnieje możliwość popłynięcia łodzią i podziwiania klifów z wody. Rejsy oferuje Nuala Star (Teelin Pier, pytać o Paddy’ego, tel. 074/9739365, kom. 0876284688, www.nualastarteelin.com, III-X, rejsy w sezonie 10, 12, 14, 16, zł75.74 (18, €),20). Istnieje możliwość odbycia pieszej wędrówki na klify wyznaczonym szlakiem, wymaga to jednak dobrej kondycji i może zabrać kilka godzin.