SLANE W HRABSTWIE MEATH – Święty Patryk i koncerty rockowe

 

Miasteczko Slane leży w Meath, 12 km od Navan, stolicy hrabstwa. Miasteczko rozłożone na północnej stronie rzeki Boyne, na centralnym skrzyżowaniu stoją cztery identyczne budynki w stylu georgiańskim zbudowane z szarego wapienia.

W północnej części znajduje się Wzgórze Slane. Legenda mówi, iż właśnie na tym wzgórzu Św. Patryk rozpalił ogień wielkanocny w 433 r. W ten sposób złamał on zakaz palenia ognia wydanego przez Wysokiego Króla z Tary, Laoghaire’a. Tradycyjnie pierwszy ogień każdego roku był rozpalany w Tarze przez celtyckich druidów, Patryk złamał tę regułę. Ogień na Wzgórzu Slane był dobrze widoczny na odległej o około 16 km Tarze. Śmiałość Patryka oburzyła kapłanów pogańskich, i zaintrygował króla. Po dramatycznym spotkaniu z druidami i próbie ognia, udało mu się przekonać do siebie króla, który przyjął chrzest. W ten sposób zapoczątkował szeroką działalność misyjną w Irlandii.

Na wzgórzu Slane powstało opactwo, które prze kilkaset lat było ważnym ośrodkiem intelektualnym. Obecnie na szczycie znajdują się ładne ruiny kościoła oraz kolegium, obecna ich bryła była przebudowana w 1512 r. wieża, 19 m jest nieco starsza. Klasztor został definitywnie opuszczony w 1723 r. Na zachodniej stronie wzgórza można znaleźć resztki XII w. grodziska rodu Flamingów, którzy byli baronami Slane. Przenieśli się następnie do zamku nad rzekę Boyne, gdzie stoi dzisiaj Zamek Slane.

Slane Castle, www.slanecastle.ie, jest prywatną własnością rodu Conyngham, którego głową obecnie jest 7 Markiz Conyngham, a w zamku rezyduje jego syn Earl of Mount Charles. Zamek jest dzisiaj rezydencją z wieloma elementami neogotyckimi. Można go zwiedzać, jak również wynająć na bankiety, czy wesela. Piękne wnętrza, galeria obrazów stanowią duża atrakcję dla zwiedzających. Po pożarze w 1991 r. zamek był długo remontowany i udostępniony zwiedzającym dopiero w 2001 r. Od 1981 r. właściciele zamku organizują słynne na całym świecie koncert gwiazd muzyki pop, na koncertach w Slane Castle gościli m.in. U2, Queen, Iggy Pop, Madona, Thin Lizzy, UB40, Carlom Santana, Bruce Springsteen, Bob Dylan, Guns’n’Roses, Bryan Adams, REM, Red Hot Chili Papres i wiele innych grup.