SKIBBEREEN  lub po prostu Skibb

 

Jedno z najładniejszych miejsc w Zachodnim Cork to z pewnością Skibbereen. Często uznawane za wiodące miasteczko tego regionu. Leży nad rzeką Ilen uchodzącą do morza. Miasteczko odgrywało zawsze istotną rolę jako baza wypadowa do połowów będąc zapleczem dla leżącego nieopodal portu Baltimore.

 

 

Jednak nie z rybołówstwa Skibbereen  słynie. Nazwa miasteczka przeszła do historii jako jeden z symboli Wielkiego Głodu w Irlandii w połowie XIX wieku. W okolicach Skibbereen zmarły tysiące ludzi, dzisiaj upamiętnia to wydarzenie m.in. tablica pamiątkowa na ratuszu oraz masowy grób ofiar gdzie spoczywa około 10 tysięcy zmarłych na cmentarzu opactwa Abbeystrewery na zachód od centrum jest tam również ciekawe opactwo Cystersów z XIV wieku.

 

 

W 1889 roku to właśnie tutaj powstała znana gazeta Zachodniego Cork „The Southern Star” wcześniej nosząca tytuł „Skibbereen Eagle”, która słynęła m.in. z zainteresowań światem m.in. komentując szeroko wydarzenia w carskiej Rosji na przełomie XIX i XX wieku! W Skibbereen urodził się również O’Donovan Rossa (1831-1915) jeden z najważniejszych twórców irlandzkiego ruchu niepodległościowego. Pomnik tego bohatera znajduje się przy wejściu do parku miejskiego.

 

 

Chcąc poznać dzieje miasta i regionu warto odwiedzić Skibbereen Heritage Centre leżące w zachodniej części miasteczka www.skibbheritage.com gdzie znajduje się wystawa upamiętniająca ofiary Wielkiego Głodu, a także przedstawiono genealogie okolicznych rodzin i atrakcje leżącego nieopodal jeziora Lough Hyne oraz dziedzictwa archeologicznego i historycznego tych stron. Centrum mieści się w świetnie zaadoptowanym dawnym budynku gazowni. Spacerując po miasteczku warto przystanąć na głównym placu przy ratuszu. Jest to The Maid of Erin Squere – plac Irlandii, tak to można przetłumaczyć. Irlandia czyli Erin jest symbolizowana przez cierpiąca kobietę (Maid) stojącą na cokole wokół którego upamiętnione są daty zrywów niepodległościowych i cierpień Irlandczyków. Na ratuszu oprócz tablicy poświęconej ofiarom Głodu znajduje się również tablica dedykowana ochotnikom z miasteczka, którzy walczyli w Powstaniu Wielkanocnym 1916 r. Przy idącej na północ North St. znaleźć można West Cork Arts Centre, nad ulicą  góruje katedra św. Patryka zbudowana nieco na wzór klasyczny w 1826 roku. Skibbereen, urokliwe małe miasteczko tętni życiem zwłaszcza latem, ale i po sezonie  przyciąga turystów. Warto wybrać się tam na weekend. Zwłaszcza między 14 i 17 września kiedy w Skibbereen odbywa się West Cork Food Festival! Więcej informacji można znaleźć na www.skibbereen.iewww.cork-guide.ie/skibbereen

 

Krzysztof Schramm