HOWTH DOBRE MIEJSCE NA WYPAD Z DUBLINA

 

Życie miasta, jego tłok męczy. Wielu dublińczyków ucieka z miasta, szuka wytchnienia, na szczęście okolice metropolii maja kilka ciekawych miejsc do zaoferowania. Jednym z nich jest lezący na północnych peryferiach Dublina port i miasteczko Howth. W zasadzie Howth leży w wydzielonej jednostce administracyjnej Hrabstwa Dublin, nazywanej Fingal.

Fingal to nazwa pochodząca z irlandzkiego Fine Gall, co oznacza „ziemię jasnowłosych przybyszów” jak określano wikingów, którzy się tutaj osiedlili. Od XIII w. istniał Baronat Fingal, a od XV w. wicehrabstwo. W związku z bardzo dynamicznym rozwojem Dublina, pojawiła się konieczność wyodrębnienia samodzielnych jednostek administracyjnych z dawnego jednolitego hrabstwa Dublin. 1.01.1994 r. oficjalnie powołano do życia hrabstwo Fingal.

W południowej części Fingal znajduje się półwysep Howth, ograniczający od północy Zatokę Dublińską. Zamek Howth będący prywatna własnością, zasłyną z wydarzenia 1576 r., kiedy to znana „królowa” piratów Grace O’Malley postanowiła odwiedzić właścicieli zamku, nie została jednak wpuszczona, bo jak jej powiedziano „Państwo jedli obiad i nie spodziewali się wizyty”. Rozzłoszczona O’Malley uprowadziła młodego dziedzica i wymusiła na jego rodzinie przyrzeczenie, iż zawsze bramy zamku będą otwarte dla niespodziewanych gości, a na stole znajdować się będzie dodatkowe nakrycie. Podobno, obecni właściciele, a zarazem dziedzice posiadłości respektują to zobowiązanie. Na terenach przylegających do zamku znajduje się Muzeum Transportu z bogatą kolekcją pojazdów różnego przeznaczenia, jakie używane były w Irlandii, zbiory liczą około 100 egzemplarzy, nie wszystkie jednak są eksponowane. Przy porcie stoją ruiny kościoła opactwa Św. Marii, który powstał prawdopodobnie około 1042 r., obecne pozostałości są jednak późniejsze i datowane na XIV i XV w. Uwagę zwraca grób Św. Lawrence’a z XV w. Port w Howth był wykorzystywany przede wszystkim jako port komunikacyjny z Wielką Brytanią, przybijały do niego regularnie statki pocztowe i pasażerskie. Do użytku został ostatecznie oddany w 1813 r., okres świetności nie trwał jednak długo, bo już w 1821 utracił swoją pozycje. Szybko okazało się, że Howth nie będzie w stanie przyjmować dużych statków. Dlatego też stopniowo tracił na znaczeniu na rzecz znajdującego się na południowym krańcu Zatoki portowi Dún Laoghaire, stając się portem jachtowym i rybacki. W 1816 r. powstała tutaj stacja ratownictwa morskiego, RNLI, która istnieje do dzisiaj. Nadmienić trzeba, iż w porcie ma swoją siedzibę największy w Irlandii Howth Yacht Club, czyli klub żeglarski z wielkimi tradycjami. Klub powstał w 1968 r. jako efekt połączenia się Howth Saling Club (istniejącego od 1895) oraz Howth Motor Yacht Club (istniejącego od 1933). Tradycyjnym elementem portów jest pomnik, upamiętniający pamięć tych co nie wrócili z morza. Będąc w Howth koniecznie warto wpaść na rybę z frytkami do jednego ze sklepów przy porcie, a degustując tę tradycyjną potrawę podziwiać zatokę i dzielić się frytkami z namolnymi mewami, który w porcie pełno.

Dwa istotne wydarzenia historyczne miały miejsce w Howth. Pierwsze to przybycie świeżo koronowanego na króla Anglii Jerzego IV w 1821 r., który przypłynął regularie kursującym statkiem pocztowym, a nie swoim jachtem. Drugim, którym bardziej port w Howth przeszedł jednak do historii spektakularnym wydarzeniem jakie miało tutaj miejsce 26.07.1914 r. kiedy to zaangażowany w ruch irlandzki niepodległościowy Erskin Childers, protestant, na jachcie Asgard, przemycił około tysiąca karabinów otrzymanych od Niemców. Childers został później rozstrzelany podczas Wojny Domowej przez wojska Wolnego Państwa Irlandzkiego. Jego syn, również Erskin, został prezydentem Irlandii. Przy dobrej pogodzie ze wschodniego nabrzeża widać brzegi Walii. Właśnie urokliwy port jest miejscem spacerów całych rodzin, a miłośnicy moczenia kija wędkują z falochronu portu. Wielka ilość żaglówek dowodzi, iż Howth to miejsce również czynnej rekreacji pod żaglami.

W odległości 1 km od portu znajduje się mała wysepka Ireland’s Eye, na którą można się dostać łodzią.. Na wyspie znajduje się także wieża Martello, jedna z wielu na wybrzeżu Irlandii, która służyła Anglikom jako punkt obserwacyjny mający ostrzegać prze francuską inwazją, zwłaszcza w czasach Napoleona. Nieco dalej na północ, w odległości 5 km od Howth, leży Lambay Island, wyspa, na której w 795 r. wikingowie klasztor na wyspie, co stanowiło jeden z pierwszych elementów ich inwazji na Irlandię. Badania archeologiczne udowodniły, iż ślady osadnictwa na tym terenie sięgają czasów neolitu, znaleziono też ślady rzymskie, pisał o niej Ptolemeusz. Od 1904 r. wyspa stała się własnością zamożnego rodu Bering, Baronów Revelstoke.

Wycieczka do Howth to znakomita możliwość relaksu z dala od wielkomiejskiego zgiełku, w zasięgu DARTa i autobusów miejskich.