Enniscorthy, Co. Wexford handlowe miasto pełne patriotyzmu

 

Małe miasteczko Enniscorthy w hrabstwie Wexford to typowe miasto targowe. Powstało ono na szlaku z południa na północ wiodącym do Dublina. Leży nad małą rzeką Slaney, niespełna 20 km na północ od głównego miasta hrabstwa Wexford. W dawnych czasach zarówno rzeka jak i trakt drogowy były bardzo mocno wykorzystywane do transportu i handlu przede wszystkim koncentrującego się na produktach rolnych. Był to także główny kierunek emigracji wielu Irlandczyków w XIX w., zwłaszcza do Kanady, a szczególnie do Nowej Funlandii

Angielskie panowanie pojawiło się na tym terenie już w XII wieku wraz z lądowaniem pierwszego zdobywcy Irlandii, angielskiego rycerza i hrabiego zwanego Strongbowem. Szybko Enniscorthy znalazło się wewnątrz tzw. Pale czyli Palisady, terenów które jako pierwsze uległy zangliczeniu. Na początku XIII wieku Anglicy budują zamek obronny dzisiaj podziwiać go można na wzniesieniu w centrum miasta, dominuje nad panoramą centrum miasteczka. Obecnie znajduje się w nim interesujące muzeum regionalne. Od XVII w. ziemie te jak i znaczne tereny w całym hrabstwie wpadły w ręce Henry’ego Wallopsa, przez kolejne kilkaset lat ród Wallopsów miał znaczny wpływ na te ziemie, a miasteczko zwłaszcza. W sąsiedztwie miasteczka wznosi się słynne wzgórze Vinegar Hill, gdzie została stroczony w 1798 r. bitwa, będąca ostateczna klęską wojsk powstańczych Zjednoczonych Irlandczyków (United Irishmen). Warto odwiedzić znajdujące się tam centrum informacyjne poświęcone Powstaniu 1798 r.

Enniscorthy odgrywało i nadal odgrywa istotną rolę w strukturze kościelnej Irlandii. Miasto posiada katedrę przynależną do diecezji Ferens, budynek neogotycki katedry powstał w XIX w. pod wezwaniem Św. Ridana. Miasteczko znacznie podupadło w latach ’60 XX wieku, obecnie funkcjonuje całkiem dobrze działają średnie zakłady związane z rzeźnictwem i młynarstwem, do dziś można znaleźć duże spichlerze z okresu świetności gospodarczej miasta. W centrum miasta znajduje się również pomnik upamiętniający Ochotników Irlandzkich walczących o wolną Irlandię w 1916 r., warto także wspomnieć, iż w 1912 roku właśnie w rejonie Enniscorthy doszło do lądowania samolotu, którym dokonano pierwszego udanego przelotu z Wielkiej Brytanii do Irlandii, co upamiętnia stosowana tablica w mieście.

Enniscorthy nie jest miejscem znanym jako ośrodek turystyczny co wcale nie odbiera mu urokliwego charakteru, warto z pewnością zatrzymać się tutaj i przejść sympatycznymi uliczkami, odwiedzić muzea zobaczyć jak funkcjonowały typowe małe mieściny na Zielonej Wyspie. Szkoda ominąć Enniscorthy na wakacyjnym szlaku.