Hurling

 

Historia
Fragmenty dawnego prawa BREHON dowodzą, że Hurling byl znany przynajmniej już w 8 wieku. Stanowił doskonałe źródło rozrywki dla Irlandzkiej społeczność. Jednak po inwazji Normańskiej w 12 wieku, gra została uznana przez królową angielską za nielegalną i stała się mniej popularną.
W sierpniu 1884 roku Michael Cusack wraz z grupą nacjonalistów postanowili założyć Gaelic Athletic Association aby przywrócić tradycję gry w Hurling.

Zasady gry
Do gry używane są charakterystyczne kije (nazywane hurleys) i piłka podobna do tej jaka używana jest w krykiecie (sliotar). Hurling jest jedną z najszybszych i najbardziej kontaktowych gier boiskowych na świecie. Gra w nią po piętnastu zawodników. W każdej drużynie występuje jeden bramkarz, sześciu obrońców, dwóch pomocników i sześciu napastników.

Długość spotkania zależy od jego rangi (mecze ligowe trwają 60 minut, mecze mistrzowskie 70 minut). Piłka może być uderzana kijem z powietrza i ziemi, kopana lub uderzana otwartą dłonią. Z ziemi może być podnoszona tylko za pomocą kija. Zawodnik może biec z piłką balansując nią albo podbijając końcówką kija (bas). Gracz trzymając piłkę w ręku może zrobić maksymalnie cztery kroki.

Piłka nie może być podawana ręką, przez rzut ręką nie może być też zdobyty punkt.
Zawodnicy mogą złapać piłkę położyć ją na kiju i wziąć do ręki tylko raz. W hurling’u nie ma rzutów rożnych. Jeżeli piłka opuści pole gry za którąś z bramek, drużyna która uzyskała tzw. free puck wznawia grę z odległości 65 metrów od bramki przeciwnika.

Wznowienia z boku pola gry wykonywane są poprzez wybicie piłki leżącej na ziemi. W grze istnieją dwa sposoby liczenia wyniku, przez punkty i gole. Punkty można zdobyć kiedy zawodnicy uderzą piłkę ponad poprzeczką i miedzy słupkami bramki (w kształcie litery H) przeciwnej drużyny (podobnie jak w Rugby). Gole zdobywa się poprzez wstrzelenie piłki pod poprzeczką i między słupkami bramki (tak jak w piłce nożnej) i dają trzy punkty.

Wygrywa drużyna, która na koniec meczu zgromadzi więcej punktów. Oprócz sezonu ligowego rozgrywane są inne zmagania, najsłynniejsze z nich to All-Ireland Championship trwający od maja do września. Finał tego turnieju rozgrywany jest w pierwszym tygodniu września zawsze w Cork Park (Dublin). Zwycięzca otrzymuje puchar Liam’a McCarthy’ego.